10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať kompresor

Kompresory produkujú stlačený vzduch. Sú preto skvelými pomocníkmi v dielni, v garáži, na záhrade i pri práci okolo domu. Spolu s nimi jednoducho nafúknete bazén, koleso na aute, alebo ich využijete pri lakovaní nábytku, karosérií, na zapojenie pneumatického náradia a podobne. Pretože využitie kompresorov je naozaj široké, existuje niekoľko základných typov. Dozviete sa, aký je rozdiel medzi piestovým a skrutkovým kompresorom a poradíme vám, ktorý bude pre vaše využitie najvhodnejší!

Prečo si zaobstarať kompresor?

Premýšľate, či bude mať kompresor naozaj využitie? Tu je niekoľko tipov, na čo možno kompresor využívať:

  • Na čistenie. Vďaka vysokému tlaku vyfúkate nečistoty aj z ťažko dostupných miest.
  • K husteniu pneumatík. Ľahko a v pohodlí domova nahustíte pneumatiky od auta i bicykla.
  • Na pripojenie pneumatického náradia, ktoré výrazne uľahčí prácu v dielni.
  • K tlakovaniu a točeniu sudového piva.
Ako vybrať kompresor

Piestový vs. skrutkový kompresor - čím sa líšia?

Pri bežne dostupných kompresorovh sa môžete stretnúť s dvoma technológiami, ktoré vytvárajú stlačený vzduch. Teraz si oba spôsoby priblížime a poukážeme na ich prednosti i nevýhody.

Skrutkový kompresor je vhodný pre profesionálne využitie

Skrutkové kompresory vytvárajú stlačený vzduch za pomoci skrutiek, ktoré sa pohybujú proti sebe. Tieto veľmi výkonné kompresory sa užívajú predovšetkým v profesionálnych prevádzkach a výrobniach. Vynikajú možnosťou nepretržitej prevádzky, vysokým výkonom, ale je potrebné počítať s tým, že dosahujú vysokej hmotnosti a obstarávacia cena je tiež vyššia.

Piestový kompresor je ideálnym riešením do dielne i na záhradu

Piestové kompresory pracujú na princípe piestu, ktorý vzduch stláča a hromadí v tlakovej nádobe. Vďaka tejto jednoduchej technológii sú kompresory cenovo dostupné a vhodné pre domácich majstrov i remeselníkov. Nie sú však vhodné na nepretržité prevádzky, ľahko sa prehrievajú. Sú tiež pomerne hlučné. Ich výhodou je jednoduchý transport, pretože nedosahujú také hmotnosti, ako skrutkové kompresory.

→ V piestových kompresoroch sa navyše môžete stretnúť s dvoma typmi prevedenia:

Olejový kompresor

Olejové kompresory potrebujú k svojej prevádzke olej, ktorý je pre rozstrekovanie do priestoru valca s cieľom premazávania piestu - inak by došlo k jeho zadretiu. Keďže olej sa môže dostávať do stlačeného vzduchu, nehodia sa tieto kompresory pre využitie v oblasti potravinárstva alebo napr. pri striekanom maľovaní stien (mohli by farbu znehodnotiť).

  • vysoký výkon kompresoru
  • dlhá životnosť
  • premazáva napr. pneumatické náradie
  • vyššie nároky na údržbu

Bezolejový kompresor

Bezolejové kompresory na svoju prevádzku olej nepotrebujú a to z toho dôvodu, že vďaka špeciálnej doštičke proti oderu odolávajú zadretiu aj bez premazávania. Vďaka tomu je úplne nezávadný tiež stlačený vzduch a preto možno tieto kompresory užívať aj v potravinárstve alebo pri striekaní farieb.

  • prevádzka je zdravotne nezávadná
  • nenáročný na údržbu
  • nižší výkon

V neposlednom rade môžeme kompresory deliť tiež podľa konštrukcie. Okrem klasických kompresorov s kolieskami sa môžete stretnúť aj s týmto prevedením:

Kufríkový kompresor

Kufríkové kompresory sú veľmi skladné, tiché a pritom dostatočne výkonné pre nenáročné využitie v domácnosti, na chatách, alebo v autách a karavanoch. Ľahko sa prenášajú, pretože nedosahujú také hmotnosti ani rozmeroy, ako klasické kompresory na kolieskach.

Vertikálny kompresor

Vertikálne kompresory sú obvykle ideálnym riešením do dielne, kde majú svoje stále miesto a nie je potrebné ich často prenášať. Vďaka vertikálnemu riešeniu výrazne šetria priestor a sú pohodlné na ovládanie.

Čo rozhoduje pri výbere kompresora? Výkon, max. tlak aj zdroj energie!

Pretože pri výbere kompresora nezávisí iba od zvolenej technológie a jeho konštrukcii, zameriame sa teraz na technické parametre, ktoré ovplyvňujú jeho schopnosti. Ak pochopíte ich princíp, výber kompresora vám zásadne uľahčí.

Výstupný výkon kompresora a max. výtlačný tlak je zásadný!

Hoci je výkon kľúčovým parametrom vo väčšine spotrebičov, tu vás bude zaujímať predovšetkým výstupný výkon. Sací výkon, ktorý sa tiež často udáva v jednotlivých modeloch, nie je tak dôležitý (a pozor, zvyčajne sú jeho hodnoty cca o 60 % vyššie). Výstupný výkon totiž značí, ako výkonné zariadenie môžete do kompresora zapojiť.

Výstupný výkon sa udáva v litroch vzduchu za minútu, preto je potrebné si pred kúpou overiť, aké má zariadenie, ktoré chcete ku kompresoru pripojiť, nároky. Napríklad pri hustení pneumatík, bazénov a ďalších zariadeniach si vystačíte s výstupným výkonom do 160 l/min.

Ak by ste však plánovali nástrek veľkých plôch alebo použitie výkonného pneumatického náradia, budete potrebovať výkon aj viac ako 400 l/min.

→ Maximálny výtlačný tlak značí, akou maximálnou silou je tlačený vzduch z kompresora. Vo väčšine modeloch sa pohybuje medzi 9 - 12 barmi. Pred kúpou je lepšie zistiť, aký výtlačný tlak potrebuje náradie, ktoré budete chcieť ku kompresoru pripojiť, alebo aké nároky majú pneumatiky, ktoré chcete nahustiť. Je tiež dobré počítať s určitou rezervou, optimálne sú cca 2 bary.

Ako vybrať kompresor

Kompresory možno nabíjať zo siete alebo za pomocou akumulátora

Väčšina bežných výkonných kompresorov je napájaná pomocou klasickej el. zásuvky. Naraziť však môžete aj na akumulátorové kompresory, ktoré možno využiť v situáciách, keď nemáte prístup k elektrine. Sú vhodné napríklad do auta. Tieto modely majú však obvykle výrazne nižší výkon.

Veľkosť tlakovej nádoby sa odvíja od spôsobu využitia kompresora

Tlakové nádoby slúžia k uchovaniu stlačeného vzduchu. Disponujú nimi len niektoré modely kompresorov. Zvyčajne tie výkonnejšie, určené na náročnejšiu prácu, keď je potrebné väčšie množstvo vzduchu - napr. pri použití pneumatickej nastreľovacej pištole alebo maliarskej striekacej pištole. V takom prípade vyberajte ideálne modely s tlakovou nádobou s objemom aspoň 30 - 50 litrov.

Ako vybrať kompresor

Pred kúpou zohľadnite tiež hlučnosť a hmotnosť kompresora!

Kompresory patria medzi ťažšie spotrebiča. Hmotnosť hobby modelov bez tlakovej nádoby je síce pomerne nízka (do 10 kg), ak však hľadáte výkonný kompresor na kolieskach, počítajte skôr s hmotnosťou 20 – 40 kg. Profesionálne kompresory pre priemyselné využitie môžu vážiť až stovky kilogramov.

Čo sa týka hlučnosti, možno povedať, že čím je kompresor výkonnejší, tým je bohužiaľ aj hlučnejší. Snažte sa preto pri výbere hľadať kompromis medzi požadovaným výkonom, dĺžkou práce s kompresorom a jeho hlučnosťou. Napr. kufríkové kompresory sú oproti tým dielenským výrazne tichšie.


Ku kompresorom si môžete zaobstarať rad príslušenstva. Napríklad ak pracujete s oceľovými konštrukciami alebo automobilmi, oceníte pneumatické kľúče a rázové uťahovače, ktoré vám ťažkú prácu výrazne uľahčia.
Ako vybrať kompresor

Nezabudnite ku kompresoru zaobstarať vhodné hadice!

Hadice, na ktoré sa pripája väčšina príslušenstva a pneumatického náradia, obvykle nie sú súčasťou kompresora. Preto pri kúpe myslite aj na ne. Vyberať môžete hadice rôznych priemerov a predovšetkým dĺžok.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere kompresora

Aký kompresor vybrať do dielne?

Do dielne sa hodia výkonnejšie piestové kompresory na kolieskach (v prípade, že plánujete kompresor často presúvať) alebo vertikálne kompresory, ktoré sú priestorovo úspornejšie.


Existuje malý a tichý kompresor?

V prípade, že hľadáte kompresor na nenáročné využitie (dofúknutie lopty, bazéna, alebo bicykla a pod.), siahnite po kufríkovom kompresore, ktorý je veľmi skladný, oproti bežným modelom ľahký (max. 10 kg) a má tichší chod.

Aký kompresor je ideálny do auta?

Pokiaľ chcete mať na svojich cestách kompresor vždy po ruke, vyberajte akumulátorové kompresory, alebo modely, ktoré možno pripojiť na 12 V. Tieto kompresory možno totiž pripojiť do bežnej autozásuvky.