10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako postavit pergolu

Chcete si pri dome či na záhrade vytvoriť oázu pokoja v podobe útulnej pergoly? Poradíme vám, ako vybrať to najlepšie umiestnenie, čo potrebujete poznať pred začiatkom realizácie a predovšetkým ako postupovať pri samotnej stavbe pergoly. Veľkej obľube sa tešia drevené pergoly, ktoré si ľahko postavíte svojpomocne, a zároveň skvele zapadnú do okolitej záhrady. Pokiaľ chcete pristavať záhradnú pergolu k modernej vile, môžete vyberať aj kovové alebo hliníkové modely, ktoré v horúcich letných dňoch poskytnú dostatok príjemného tieňa.

Pergola môže slúžiť ako príjemný úkryt pred slnečnými lúčmi, alebo romantické zákutie počas letných večerov.

Stavba pergoly a potrebné povolenie

Predtým, než sa rozhodnete pergolu postaviť, mali by ste vedieť, či k realizácii pergoly potrebujete stavebné povolenie alebo nie.

Bežne platí, že bez stavebného povolenia môžete postaviť pergolu s rozmermi do 25 m², do max. Výšky 5 metrov a vzdialenú min. 2 metre od susedného pozemku. Ak plánujete rozľahlejšiu pergolu, je potrebné sa o možnosti stavby informovať najlepšie na stavebnom úrade, pod ktorý spadá vaša obec.

Voľne stojaca pergola musí mať dostatočne odolnú konštrukciu

Ak sa rozhodnete pre stavbu pergoly v priestore záhrady, vyberajte najlepšie záveterné miesto. Dôraz by ste mali klásť na kvalitnú a dostatočnú konštrukciu pergoly, aby obstála v silnom vetre aj v prípade zaťaženia snehom.

Voľne stojaca pergola

Samostatne stojace pergoly vyžadujú stabilné istenie v krajine a šikovne riešenú konštrukciu.

Stavba pergoly k stene domu je zvyčajne ľahšia

Pergolu môžete pristavať aj priamo k domu. Vďaka tomu si môžete zastrešiť terasu alebo vytvoriť príjemný priestor na relaxáciu tesne pred domom. Konštrukcia pergoly je obvykle pevne spojená so stenou domu.

Stavba pergoly k stene domu je zvyčajne ľahšia

Pri stavbe pergoly, ktorá priamo nadväzuje na stenu domu, dbajte na dostatočné opláštenie a vyriešenie odtoku fasády domu, aby nedochádzalo k zatekaniu vody zo strechy.

Stavba pergoly svojpomocne nemusí byť náročná. Ako na to?

Rozhodli ste sa pre stavbu pergoly svojpomocne? Máte na výber z dvoch možností. Pergolu si môžete od začiatku do konca postaviť sami, alebo môžete využiť pripravených stavebníc, ktoré zostavíte vy alebo odborníci na mieste podľa návodu.

Čo je potrebné ujasniť si pred samotnou stavbou pergoly?

  • Umiestnenie pergoly - kľudné miesto s pekným výhľadom a s dostatkom súkromia, ideálne v závetrí. Výhodou je zatienenie pergoly zo západu alebo východu, aby ste neboli vystavení priamemu slnku.
  • Rozmery a konštrukcia pergoly - pre štvorčlennú rodinu je optimálna veľkosť pergoly cca 4 × 5 metrov s výškou 2,5 metra. Odporúčame narysovať si alebo nakresliť podrobný plánik, podľa ktorého budete postupovať.
  • Materiál pergoly - na výber najčastejšie drevo, hliník alebo kov. Drevené pergoly sa hodia k tradičným a starším domom, k modernej novostavbe odporúčame elegantné hliníkové pergoly.

Stavba drevenej pergoly krok za krokom

Príprava základov pre samostatne stojacu pergolu

Pomocou kolíkov a povrázku vymedzte pôdorys pergoly.
Odstráňte asi 20 cm zeminy po celej ploche, tým si pripravíte podklad pre pokládku podlahy.
Vyznačte si, kde budú stáť kotviace pätky a vykopte základy pre ich ukotvenie ideálne v hĺbke cca 90 cm.
Pripravte si debnenie pre betónové základy pätiek a potom ich vybetónujte. Po dôkladnom vytvrdnutí odstráňte debnenie.
Plochu odstránenej zeminy zasypte kamenivom a zhutnite ho. Bude slúžiť ako podklad pre vrchnú dlažbu.
Pomocou cementu vystavte obrubníky pozdĺž vytýčených základov.
Na štrkový podklad položte vonkajšiu dlažbu.

Konštrukcia drevenej pergoly

Do betónových stĺpikov pripevnite kotviace pätky.
Do pätiek ukotvite zvislé hranoly, ktoré ešte pred inštaláciou ošetrite impregnáciou v podobe lazúry, prípadne farby.
Potom pripevnite vodorovné väznice a konštrukciu dostatočne zabezpečte pomocou výstužných vzpier.
Kolmo na vodorovnej väznici inštalujte strešné krokvy.
Strešnú konštrukciu nakoniec spevnite pomocou strešných lát, pripravíte ju tak na pokládku strešnej krytiny.

Pergola a vhodná strešná krytina

Pokiaľ má pergola slúžiť predovšetkým ako tienistý úkryt pred slnkom, môžete ju "zastrešiť" popínavými rastlinami, vďaka ktorým vytvoríte tienistú rastlinnú oázu na rekreáciu.

Pokiaš chcete pergolu využívať aj v prípade dažďa, voľte plechovú alebo polykarbonátovú krytinu, ktorá je ľahká (teda príliš nezaťažuje celú konštrukciu) a vyniká jednoduchou inštaláciou i dostupnou cenou.

Elektronické šicí stroje
Ak sa rozhodnete zastrešiť pergolu popínavými rastlinami, vyberajte druhy rastlín podľa umiestnenia pergoly. Na tienistých miestach sa bude dariť brečtanu, do polotieňa voľte popínavú hortenziu alebo zimolez, na slnečné miesto je ideálna vínna réva alebo obľúbené popínavé ruže.

TIP:

Pergolu si môžete vybaviť podľa svojich predstáv pohodlným záhradným nábytkom, grilom alebo hojdacou sieťou pre ničím nerušené chvíle odpočinku.

.


Hliníkové pergoly vynikajú moderným vzhľadom a jednoduchou montážou

Pokiaľ si na stavbu drevenej pergoly netrúfate, vydajte sa cestou hliníkovej stavebnice. Aké sú jej hlavné výhody?

  • Hliníkové konštrukcie sú odolné, ľahké a tvarovo stále.
  • Majú moderný a svieži vzhľad.
  • Sú cenovo dostupné.
  • Vďaka pripravenej stavebnici zaberie montáž výrazne kratší čas, než v drevenej pergole.
  • Oproti dreveným pergolám sú hliníkové konštrukcie navyše výrazne subtílnejšie, čím šetria priestor.

Stavba murovanej pergoly je časovo náročnejšia, ale stojí za to!

Ak chcete, aby bola pergola naozaj trvalá a spoľahlivo slúžila dlhé roky, zvážte možnosť výstavby murovanej pergoly. Ako základný materiál pre stavbu murovanej pergoly môžu slúžiť staré tehly alebo kamenné kvádre. Jej výstavba je síce časovo aj finančne náročnejšie, výsledkom je však odolná a stabilná pergola s bohatými možnosťami využitia. Pred stavbou murovanej pergoly treba opäť overiť, či nepotrebujete stavebné povolenie a prípadne zvážiť pomoc architekta pri návrhu finálnej podoby pergoly.

Pergola s krbom a letnou kuchyňou je ideálna pre milovníkov grilovania

Pre nadšencov do grilovania a záhradných párty sú ideálnym riešením pergoly, ktorých súčasťou je murovaný krb, prípadne celá letná kuchyňa. Pri navrhovaní a stavbe pergoly pamätajte teda aj na prívod vody alebo nehorľavú podlahu v oblasti krbu.


TIP:

V blízkosti pergoly môžete vystavať tiež záhradné jazierko. Tečúca voda má upokojujúce účinky a vysadené jazierko s plávajúcimi rybičkami skvele dotvorí romantické zákutia na oddych a relaxáciu.

.


Najčastejšie kladené otázky pri stavbe pergoly

Potrebujem na stavbu pergoly stavebné povolenie?

Pokiaľ bude pergola zaberať plochu max. 25 m² a bude vysoká max. 5 m, mali by ste sa zaobísť bez stavebného povolenia alebo ohlášky stavby. Ak si však nie ste istí (napr. bývate v chránenej oblasti), radšej si informácie overte na príslušnom stavebnom úrade.

Aká je cena záhradnej pergoly?

Cena pergoly sa líši podľa zvoleného materiálu i veľkosti konštrukcie. Malé a jednoduché drevené pergoly postavíte svojpomocne už za 400 eur, najlacnejšie hliníkové stavebnice začínajú približne na 300 eur. Ak si necháte postaviť pergolu na zákazku, pripravte si aspoň 1 200 eur.

Ako na údržbu pergoly?

Pergolu by ste mali pravidelne čistiť od napadaného lístia či snehu. Drevené pergoly je dobré raz za niekoľko rokov namoriť, pergoly s textilnou strechou môžete v prípade potreby vyčistiť mydlovou vodou.

Z akého dreva postaviť pergolu?

Najvhodnejšie drevo pre stavbu pergoly je borovicové alebo smrekovcové, ktoré je cenovo dostupné a zároveň (napríklad oproti smreku) pomerne odolné a trvanlivé.