Wi-Fi

Wi-Fi (alebo tiež Wi-fi, WiFi, Wifi, wi-fi, wifi) je v informatike označenie pre niekoľko štandardov IEEE 802.11 popisujúcich bezdrôtovú komunikáciu v počítačových sieťach (tiež Wireless LAN, WLAN). Táto technológia využíva bezlicenčné frekvenčné pásmo, preto je ideálna pre budovanie lacnej, ale výkonnej siete bez nutnosti pokládky káblov.

Access Point Prístupový bod (AP) riadi komunikáciu medzi wi-fi zariadeniami, ktoré sú zapojené v infraštruktúrnom režime. Prístupové body je možné použiť pre poskytovanie rôznych služieb pre lokálnu sieť a pripojenie k internetu.

Firewall chráni lokálnu sieť pred narušiteľmi tým, že obmedzuje prístup na počítač alebo sieť. Rôzne firewally poskytujú rôzne typy a úrovne ochrany vrátane blokovania portov používaných internetovými aplikáciami pre pripojenie k iným počítačom, zabránenie prenosom na základe ich pôvodu a analýzy a odmietnutie pokusov o preniknutie na základe určitých modelov podozrivých prístupov. Väčšina prístupových bodov obsahuje firewall. Väčšinu firewallov môžete nakonfigurovať tak, aby umožňovali prístup k špecifickým častiam vašej siete alebo aby zamietli všetok prístup zvonku.

WiFi router v sebe kombinuje funkciu klasického routra a AP. Väčšinou je taký router vybavený jedným WAN (Wide Area Network) portom, niekoľkými ethernetovými portmi a anténou alebo anténami pre bezdrôtovú komunikáciu. Pomocou WiFi routru si môžete ľahko vytvoriť svoju domácu bezdrôtovú sieť.

WiFi karta, či už do PCI alebo do notebookového portu PCMCIA, slúži na pripojenie počítača alebo notebooku k WiFi sieti podobne ako sieťovka slúži na pripojenie na LAN. Mnoho notebookov, ale aj prenosných zariadení ako sú rôzne mobilné telefóny a PDA majú WiFi modul zabudovaný.