10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Biokrby umiestnite aj tam, kde nie je komín

Biokrbmi sa môžete kochať aj v byte, kde nie je možnosť inštalácie klasických krbových kachlí. S biokrbom si užijete ukľudňujúcu atmosféru s dekou a šálkou teplého čaju alebo kávy. Stane sa vaším spoločníkom počas nekonečných tmavých jesenných a zimných dní ale poteší aj na jarné a letné večery. Malé modely môžete položiŤ napríklad doprostred krbu, ale vyberať môžete aj z veľkých dizajnových biokrbov.

Biokrby umiestnite aj tam, kde nie je komín

Čo je to biokrb?

Biokrb spaľuje biolieh a bioetanol. Pri prevádzke sa teda nemusíte trápiť so štiepaním dreva a neustálym prikladaním. Biokrb len nainštalujete a stlačíte horák. To však neznamená, že oheň nie je skutočný. V biokrbe plameň skutočne horí, preto kde nie je technicky možné umiestniť krbové kamny, dostáva priestor práve biokrb. Pri svojej prevádzke produkuje zmes oxidu uhličitého a vodnej pary.

Bioetanolový krb je ekologický krb, splodiny pri prevádzke nevznikajú a jeho teplo stúpa smerom nahor, ku stropu miestnosti.

Bioetanol je alternatívne palivo vyrobené z obnoviteľných zdrojov. Vyrába sa z biomasy formou alkoholového kvasenia.

Výhody biokrbov

  • Nepotrebujete komin, môžete ho nainštalovať kdekoľvek.
  • Nie je nutná žiadna údržba.
  • Niektoré modely sú voľne stojace.
  • Väčšie biokrby dokážu dostatečně vyjúriť jednu miestnosť.
  • Pri prevádzke nevznikajú sadze ani popol.
  • Na to, aby ste mali biokrb nepotrebujete žiadne povolenie.

Nevýhody biokrbov

Pred tým, ako si kúpite biokrb si musíte rozmyslieť, či ho potrebujete ako zdroj tepla alebo na vytvorenie romantickej atmosféry. V prvom prípade môžete byť trochu sklamaný, pretož produkcia tepla je u biokrbov vyrázne nižšia v porovnaní s klasickými kamnami. Biokrb tiež nemôžete mať zapnutý celý deň či celú noc.

Biokrb - na nerozoznanie od pravého krbu

Do biokrbu si môžete kúpiť obrovské množstvo doplnkov a príslušenstva - napríklad špeciálne kamienky či keramickú imitáciu dreva. Dojem živých plamienkov tancujúcich okolo drevených polienok je neprekonateľný.

DOBRÁ RADA

Po zapnutí biokrbu nezabudnite pravidelne vetrať. Oheň totiž spotrebováva kyslík.

Modely biokrbov do bytu

  • Voľne stojace biokrby – nenáročné na inštaláciu, môžete ich prenášať.
  • Nástenné biokrby – zavesia sa na stenu špeciálnymi háčikmi alebo pomocou jednoduchej konzoly.
  • Vstavané biokrby – náročnejšie na inštaláciu, umiestňujú sa do stavebného otvoru v priečkach.
  • Závesné biokrby – zavesia sa do priestoru, umožňujú sledovať plamene zo všetkých strán.

Ako nainštalovať biokrb?

Inštalácia biokrbu je pomerne jednoduchá, postup je upresnený výrobcom podľa jednotlivých modelov. Najjednoduchšiu inštaláciu vám zaručí voľne stojaci krb doplnený nožičkami.

Vstavané biokrby bude potrebné nainštalovať do priečky, ktorá je nehorľavá. Priečka môže byť aj zo sadrokartónu. Akýkoľvek biokrb by mal byť umiestnený vo vzdialenosti asi 1 metra od horľavého vybavenia alebo nábytku citlivého na teplo.

Ako sa pracuje s bioliehom?

Kvalitný biolieh vydrží horieť 2 až 5 hodín, záleží však na veľkosti krbu. Na začiatku bude plameň zafarbený do modra, ale akonáhle sa rozhorí, zmení sa na žltooranžový. Čím väčší bude plameň (horák biokrbu), tým rýchlejšie je spaľovanie bioliehu.

Palivo môžete zakúpiť vo fľaši, nalieva sa priamo do horáku, do dvoch tretín jeho objemu. Zapaľuje sa klasickým zapaľovačom. Palivo nie je možné dolievaŤ počas horenia. Ak je už spotrebované, počkajte aspoň 15 minút a palivo znovu dolejte.

Aké drahé je kúrenie biokrbom?

Prevádzka biokrbu je o niečo nákladnejšia než klasického krbu s nákupom dreva. Náklady na prevádzku sú približne rovnako vysoké ako náklady pri kúrení elektrinou. Všeobecne by sa dalo povedať, že hodinová prevádzka biokrbu sa pohybuje od 50 centov do 1,5 eura. Veľkosť plameňa pritom môžete regulovať ovládaním a uhasenie prebieha regulačnou tyčou - stačí zavrieť lištu horáku.

RADA NA ZÁVER Nikdy nenechávajte krb zapnutý bez dozoru.