10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať soundbar

Chcete si pri prehrávaní filmov a ďalších relácií v televízore dopriať kvalitné zvukové počúvanie a pritom nemáte v pláne zhotovovať domáce kino, ktoré vyžaduje náročnejšiu inštaláciu aj vyššiu investíciu? V tom prípade je pre vás ideálnou voľbou soundbar! Minimalistické zariadenie, ktoré výrazne zlepší zvukový zážitok! Navyše je veľmi ľahké na inštaláciu a nenáročné na priestor! V našom článku sa dozviete, na akom princípe soundbar funguje, prečo sa oplatí zaobstarať komplet so subwooferom a ako vyberať k vašej maximálnej spokojnosti!


Soundbar vás očarí minimalistickým vzhľadom a ľahkým pripojením!

Kvalitné domáce kiná sú pomerne náročné na priestor (ich súčasťou je až 7 reproduktorov, ktoré treba optimálne rozmiestniť po miestnosti aj inštaláciu. Okrem toho sa ich obstarávacie náklady pohybujú pomerne vysoko. Oproti tomu soundbary sú cenovo dostupné a schopné vytvoriť kvalitný priestorový zvuk, ktorý vychádza z jediného miesta.

Ako vybrať soundbar

Pokiaľ teda hľadáte zariadenie, ktoré výrazne prekoná reproduktory v televízore, ale nepotrebujete dosahovať kvalitu kinosál, je ideálnym riešením práve soundbar! Aké sú jeho hlavné prednosti?

  • Moderný vzhľad a minimálne nároky na priestor.
  • Veľmi jednoduché pripojenie pomocou jedného kábla a jednoduchá inštalácia.
  • Dokáže produkovať virtuálny priestorový zvuk.

Ako funguje soundbar?

Soundbar obvykle tvorí jediný úzky a pretiahnutý reproduktor, ktorý sa umiestňuje pod televízor. Jeho súčasťou môže byť aj subwoofer, ktorý sa pripája bezdrôtovo a zaisťuje reprodukciu zvuku nízkej frekvencie (20 – 200 Hz). Jedná sa predovšetkým o zvuky basových nástrojov, búrok, explózií a podobne. Preto ak chcete čo najvernejší zážitok z filmu, vyberajte zo setov, ktorých súčasťou je aj subwoofer, prípadne si ho dokúpte zvlášť.

Zatiaľ čo domáce kino vytvára priestorový zvuk pomocou rozmiestnených reproduktorov v rôznych úrovniach miestnosti (vpredu, vzadu, na strede a pod.), soundbar je schopný vysielať z jediného zariadenia určitý počet kanálov rôznymi smermi, ktoré k našim ušiam prúdia zo všetkých strán. Využíva pritom pomôcť akustiky a stien miestnosti, ktorá zvuky efektívne odráža. Vďaka tomu vytvára verný dojem priestorovej zvukovej projekcie.

O kvalite zvuku rozhoduje počet kanálov, ktorými je soundbar vybavený!

Počet kanálov veľmi ovplyvňuje konečný zážitok z reprodukovaného zvuku. Kanály sú samostatne činné reproduktory, ktoré vedia reprodukovať rôzne zvuky nezávisle na sebe. Zjednodušene povedané – čím viac kanálov máte k dispozícii, tým je zvukový efekt bohatší a pestrejší. Soundbary môžeme deliť do niekoľkých kategórií práve podľa počtu kanálov, ktorými sú vybavené (prvé číslo značí počet kanálov, druhé počet subwooferov):

jedná sa o základné soundbary s dvoma kanálmi, bez subwoofera. Tieto modely sú vhodné pre nenáročných užívateľov, ktorí nechcú do zariadenia investora príliš veľa peňazí, chcú však prekonať kvalitu reproduktorov zabudovaných v televízore.

sadu tvorí soundbar s dvoma kanálmi a obvykle bezdrôtový subwoofer, ktorý sa stará o reprodukciu zvukov nízkej frekvencie. Tieto modely sú obľúbené pre dostatočne kvalitný zvuk a zároveň dostupnú cenu.

majú okrem 2 postranných reproduktorov zabudovaný ešte stredný reproduktor, ktorý dobre prehráva hovorené slovo, súčasťou je aj subwoofer.

→ K dostaniu sú aj ďalšie varianty soundbarov – 4.1, 5.1 alebo 7.1, ktoré používajú externé reproduktory, ktoré zlepšujú celkový dojem z počúvania. Soundbary, ktoré nesú označenie tromi číslicami (napr. 5.1.2, 7.1.2 a pod.) značia prítomnosť stropného reproduktora (vysiela zvuk nad seba, kde sa odráža od stropu).

TIP! Pokiaľ chcete kompletne omladiť TV zariadenie vo vašej domácnosti, využite výhodnú ponuku setov soundbarov a televízorov!

Aké sú možnosti pripojenia a aké funkcie by mal kvalitný soundbar ponúkať?

Pretože jednoduché pripojenie je jedným z hlavných predností soundbarov, obvykle máte ihneď niekoľko možností, ako zariadenie prepojiť s telefónom aj ďalšími spotrebičmi. Využívať môžete aj funkcie, ktoré uľahčia ovládanie soundbaru.

Wi-fi

slúži na bezdrôtové prepojenie soundbaru s ďalšími prístrojmi.

Bluetooth

umožní párovanie s ďalšími zariadeniami na krátku vzdialenosť.

HDMI

tento vstup slúži na prepojenie s televízorom.

USB

z externých diskov môžete do soundbaru nahrávať multimédiá.

3,5 Jack

najčastejšie ich využijete pre pripojenie slúchadiel.

Technológia NFC

zariadenie je možné spárovať jednoduchým priblížením ďalšieho prístroja.

Multiroom

umožňuje prehrávať hudbu z jedného zdroja v niekoľkých miestnostiach zároveň.

Nočný režim

má schopnosť redukovať zvuky, ktoré majú tendenciu prenikať cez stenu. Túto funkciu využijete v prípade, že bývate v byte alebo obývacia izba susedí napr. s detskou izbou.

FM Tuner

v prípade, že radi počúvate rádio, kúpte si soundbar, ktorý je schopný rozhlasové stanice naladiť.

Hlasové ovládanie

uľahčuje ovládanie prístroja.

Výkon soundbaru by nemal pri výbere hrať zásadnú rolu!

Pri výbere soundbaru je síce výkon jedným z parametrov, ktoré by ste mali zaznamenať, nie však zásadné. Stačí vedieť, že pre bežné miestnosti je výkon 200 – 400 Wattov optimálny. Výkon má vplyv na hlasitosť, ktorú je schopný soundbar produkovať a čiastočne aj na jeho kvalitu - v tomto prípade však závisí aj na kvalite prevedenia ďalších komponentov alebo citlivosti prístroja, preto neberte výkon ako jediný smerodajný ukazovateľ.

INFO: Pokiaľ nemáte, alebo nechcete mať pod televízorom klasický TV stolík, nevadí! Na soundbar si kúpte elegantné závesné držiaky na stenu!

Najčastejšie kladené otázky pri výbere soundbaru

Má na soundbar vplyv veľkosť a tvar miestnosti?

Bohužiaľ áno, a treba brať pred kúpou soundbaru tento fakt do úvahy. Zatiaľ čo v bežných miestnostiach klasického obdĺžnikového tvaru fungujú bežné soundbary bez problémov, pri atypicky tvarovaných miestnostiach alebo vo veľkých priestoroch je treba voliť výkonnejšie modely. Pozor dajte aj v prípade, že bývate v dome s tenkými stenami – zvuk by sa mohol ľahko prenášať k susedom.

Kam umiestniť soundbar?

Soundbar môžete umiestniť pod televízor alebo vedľa neho. Pokiaľ máte zostavu so subwooferom, umiestnite ho v blízkosti televízora ideálne na podlahu.

Aké výhody má technológia Dolby Atmos?

Soundbary s modernou technológiou Dolby Atmos umožňujú vysoko kvalitné prehrávanie 3D zvuku v každej domácnosti! Vďaka unikátnej technológii a vyššiemu počtu reproduktorov je zvukový zážitok ešte farebnejší a vernejší!


Ďalšie zaujímavé články

Ako prepojiť mobil či tablet s televízorom

Prepojenie mobilu a televízora nahradí diaľkový ovládač, ale umožní vám na televízore zobraziť aj fotografie a videá z telefónu... celý článok

Ako vybrať DVD rekordér

DVD rekordéry umožňujú, rovnako ako DVD prehrávače, prehrávanie filmov z DVD, ale navyše sú.... celý článok

Ako vybrať multimediálne centrum

V prípade, že doma nemáte Smart TV, ale radi by ste využívali smart funkcie, ktoré ponúka, nemusíte zúfať... celý článok