10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať samonafukovaciu karimatku

Karimatky patria hneď po spacom vaku k základnej výbave každého, kto aspoň občas vyráža prespať do prírody alebo do kempu. Na trhu je k dostaniu niekoľko typov karimatiek, medzi tie najobľúbenejšie však patria práve samonafukovacie karimatky. V našom článku sa dozviete, prečo tomu tak je a na čo sa zamerať pri výbere samonafukovačky, aby čo najlepšie zodpovedala vašim potrebám a nárokom!

Ako vybrať samonafukovaciu karimatku

Prečo si zaobstarať samonafukovaciu karimatku, v čom je lepšia?

Karimatky môžeme deliť do 3 základných skupín – penové karimatky, nafukovacie karimatky a samonafukovacie karimatky. Práve posledné menované majú oproti ďalším dvom typom niekoľko výhod:

  • Najlepší pomer hmotnosť/komfort.
  • Často majú najlepšie termo-izolačné vlastnosti.
  • Jednoduché a rýchle nafúknutie aj vyfúknutie karimatky.
  • Na výber je z mnohých hrúbok – cca od 3 do 10 cm.

Samonafukovacie karimatky majú samozrejme aj niekoľko nevýhod – obstarávacia cena je vyššia a sú na rozdiel od penových karimatiek menej odolné proti mechanickému poškodeniu.

Z čoho je samonafukovacia karimatka vyrobená a ako funguje?

Povrch karimatky tvorí nepriepustný materiál rôznej odolnosti (podľa konkrétneho modelu), vo vnútri sa nachádza pórovitá pena s tvarovou pamäťou, ktorá je schopná opakovane nasávať a vypúšťať vzduch. Karimatka je opatrená ventilom, po ktorého uvoľnení vnútorná pena nasaje vzduch z vonku.. Aj napriek tomu je potrebné ju finálne dofúknuť (cca dvoma výdychmi), aby ste dosiahli optimálnu tvrdosť, a potom ventil utiahnuť.

Pri balení karimatky je potrebné ventil uvoľniť a z karimatky vytlačiť vzduch – podložka vďaka tomu zmenší svoj objem na prepravné účely. Stačí ju jednoducho zrolovať a vložiť do prepravného vaku alebo pretiahnuť gumovým pásikom.

Ako vybrať samonafukovaciu karimatku

Pokiaľ ste sa rozhodli pre zaobstaranie samonafukovacej karimatky, mali by ste si najskôr ujasniť, v akých podmienkach ju budete využívať. Určité nároky budete mať v prípade, že sa venujete vysokohorskej turistike, iné, pokiaľ hľadáte pohodlný matrac na občasné prespanie v kempe. Samonafukovacie karimatky sa líšia hrúbkou, odolnosťou, hmotnosťou aj stupňom tepelného odporu. .

Vyrážate na pešie výlety? Zohľadnite skladnosť a hmotnosť samonafukovačky

V prípade, že väčšinou cestujete autom, nemusíte brať veľký ohľad na hmotnosť ani skladnosť karimatky, pretože ju ďaleko nosiť nebudete. Avšak pokiaľ vyrážate na dlhšie alebo náročné treky, kedy je hmotnosť turistického batohu zásadná, je treba vyberať také modely, ktoré sú ľahké a skladné. Tie najľahšie modely samonafukovacích karimatiek vážia približne 500 g, stretnúť sa však môžete aj s karimatkou, ktorej hmotnosť presahuje 1,5 kg.

→ Pred kúpou si tiež overte, aké rozmery má zložená karimatka, aby ste vedeli, či sa vám pohodlne zmestí do vrecka batohu.

Hrúbka karimatky má vplyv na komfort pri spánku

amonafukovacie karimatky môžu mať rôzne hrúbky, najčastejšie môžete vyberať z rozmedzia 3 - 7 cm. Obvykle však platí, že čím vyšší je matrac, tým väčšie má nároky na priestor.

Výhodou vyšších karimatiek je väčší komfort vo chvíli, keď spíte na nerovnom podklade, pretože matrac nerovnosti z veľkej miery pohltí.

Tepelný odpor karimatky - čo to je, a prečo je zásadný?

Tepelný odpor sa značí písmenom „R“ a udáva, aké izolačné schopnosti môžete od karimatky očakávať. Neplatí vždy úmera, že čím je karimatka hrubšia, tým lepšie izoluje – izolačné schopnosti totiž z veľkej miery ovplyvňuje aj použitý materiál. Stupnica sa môže pohybovať medzi R1 – R 9,5, pričom platí, že čím vyššia je hodnota, tým sú lepšie izolačné vlastnosti matraca.

Pre lepšiu predstavu uvádzame prehľadovú tabuľku najbežnejších stupňov tepelného odporu:

Stupeň tepelného odporu Využitie karimatky
R1 Karimatka na letnú sezónu.
R2 – R4 Trojsezónna karimatka (jar – jeseň)
R4 – R6 Karimatka vhodná aj na zimné obdobie
R6 a vyšší Modely určené do extrémnych podmienok (sneh, vysoké mrazy a pod.)
INFO: Podobným spôsobom môžete vyberať aj spacie vaky, u nich sa však tepelný komfort uvádza v stupňoch Celzia (°C).

Samonafukovacia karimatka s vankúšikom

Ak máte problém zaspávať bez vankúša, môžete si zaobstarať samonafukovaciu karimatku, ktorej súčasťou je aj vankúšik. Ten je často odnímateľný, teda ho môžete používať aj samostatne – napríklad pri ceste autobusom predtým, než vyrazíte na trek.

Samonafukovacia karimatka pre dvoch zaistí pohodlie aj párom

Ak na výlety vyrážate ako nerozlučný pár a využívate možnosti zopnutých spacích vakov, môžete si zaobstarať aj dvojitú samonafukovaciu karimatku. Jej výhodou je, že sa vám v priebehu noci nebudú jednotlivé karimatky vzďaľovať, ako sa to bežne deje pri klasických modeloch. Toto riešenie má však aj určité nevýhody - nemôžete si rozložiť hmotnosť do dvoch batohov a v prípade, že chcete na trek vyraziť sami, ponesiete zbytočnú záťaž navyše.

RADA NA ZÁVER: Pretože samonafukovacie karimatky sú pomerne náchylné k mechanickému poškodeniu, ktorého dôsledkom môžu uchádzať, je ich využitie ideálne v stane podlahou. V prípade, že spávate predovšetkým pod holým nebom, kúpte si radšej aj ľahkú nepriepustnú plachtu, ktorá karimatku oddelí od zeme.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere samonafukovacej karimatky

Aký je rozdiel medzi nafukovacou a samonafukovacou karimatkou?

Zatiaľ čo súčasťou samonafukovacích karimatiek je pamäťová pena a nafúknu sa takmer samé, nafukovacie karimatky vrstvu peny nemajú a vnútorný priestor tvorí iba vzduch – ten je navyše potrebné dofúkať ústami.

Ako zalepiť samonafukovaciu karimatku?

Môže sa stať, že sa karimatka aj napriek všetkej opatrnosti pretrhne napríklad o ostrý kameň alebo psie pazúry. V tom prípade je potrebné ju zalepiť pomocou opravnej sady. Pokiaľ nie je trhlina na prvý pohľad viditeľná, môžete ju nájsť tak, že karimatku ponoríte do vody. V mieste, kde budú vychádzať vzduchové bublinky, je matrac poškodený.

Ako skladovať samonafukovaciu karimatku?

Aby ste dosiahli u samonafukovacej karimatky čo najvyššiu životnosť, odporúčame ju skladovať v rozloženom stave s otvoreným ventilom. Vyhnite sa skladovaniu karimatky na priamom slnku, mohla by sa nenávratne poškodiť.

Ďalšie zaujímavé články

Chystáte sa na prvé stanovanie s deťmi?

Pár nocí strávených pod stanom je skvelou príležitosťou, ako si užiť spoločné chvíle s rodinou... celý článok

Ako spať pohodlne pod stanom? Vyskúšajte naše vychytávky!

Voľnosť, sloboda a príroda na jednej strane. Na tej druhej potom obavy z boľavého chrbta, prechladnutia, prebdelých nocí... celý článek