10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať nosidlo

Chcete mať svoje bábätko stále nablízku v bezpečnom a pohodlnom nosidle? Nosidlá využijete pri práci v domácnosti aj na výletoch do prírody, kde by ste s kočíkom prešli len ťažko Nosidiel pre děti je na trhu nepreberné množstvo. My sa v našom článku zameriame na tie, ktoré sú pohodlné pre deti i rodičov a poskytujú deťom bezpečie, zdravú polohu telíčka a komfort pri nosení. Prezradíme tiež, ktoré typy nosidiel nie sú príliš vhodné a prečo. Poďte s nami vybrať to najlepšie nosidlo pre vaše bábätko.


Prečo si zaobstarať ergonomické nosidlo pre deti?

Ergonomické nosidlo je zo všetkých druhov nosidiel považované za to najlepšie pre deti aj rodičov. Prečo je tomu tak?

  • Umožňuje správnu polohu bábätka. 
  • Rovnomerne rozkladá váhu tela.
  • Je komfortné pre dieťa i rodičov.
  • Môžete ho nosiť na bruchu, na boku aj na chrbte.
Ako vybrať nosidlo

Aká je správna poloha bábätka v nosiči??

Ergonomické nosidlá umožňujú deťom držať správnu polohu tela, čím neohrozujú ich zdravý rast. Aké sú hlavné znaky správneho nosenia bábätka v nosiči?  

  • Bábätko sedí vždy čelom k rodičovi, vďaka čomu nie je zbytočne zaťažované mnohými okolitými podnetmi, cíti sa bezpečne a komfortne.  
  • Nožičky v nosiči tvoria tvar písmena M, pričom kolená sú vyššie než zadoček, čo umožňuje správny vývoj bedrových kĺbov.  
  • Chrbát je zaguľatený do tvaru písmena C, nie neprirodzene prehnutý.
Ako vybrať nosidlo

Pozor na visítka! Ktorým sa radšej vyhnúť a prečo?

Medzi nosidlami nájdete aj také, ktoré nie sú pre deti príliš vhodné. Všeobecne sa označujú ako visítka, pretože dieťa v nich skôr visia, než sedia. Ktoré to sú a aké majú negatíva?

Klokanky

majú podperný bod v mieste rozkroku, preto nie sú pre deti príliš pohodlné. Nevýhodou je tiež zlé prehnutie chrbta dieťaťa, kedy nie je zaguľatený, ale naopak neprirodzene prehnutý. Klokanky spoznáte tak, že nožičky bábätka v nich tvoria obrátené písmeno V a deti sa do nich často usadzujú tvárou von, čo nie je vhodné z dôvodu mnohých vnemov.

Babyvaky

sa nasadzujú len cez jedno rameno, čo je pre rodičov po chvíli pomerne nepohodlné, pretože dochádza k nerovnomernému zaťaženiu tela.


Ergonomické nosidlá vyberajte s ohľadom na vek dieťaťa

Než si zaobstaráte nosidlo, mali by ste zvážiť, ako dlho ho chcete využívať. Plánujete nosiť bábätko v nosiči od úplného narodenia, alebo máte už odrastenejšie batoľa? Nosidlá môžeme deliť na jednoveľkostné, ktoré nie je možné nastaviť na inú veľkosť, a rastúce, ktoré možno prispôsobiť rastu dieťaťa. Prezradíme vám, aké máte pri výbere možnosti!

Šatkové nosidlo je ideálne pre novorodencov

Nosidlá pre novorodencov by mali byť vyrobené z čo najjemnejšej a poddajnej látky, ktorá umožní správne podsadenie a polohu bábätka. Oproti klasickým šatkám pre bábätka je ich nasadzovanie o poznanie ľahšie. Šátkové ergonomická nosidlá sú upravené tak, aby dobre padli aj najmenším deťom.

  • ľahké uväzovanie nosidla
  • mäkké a príjemné na dotyk aj pre najmenších
  • jednoveľkostná (nosnosť cca do 9 kg)

Jednoveľkostné nosidlo pre bábätká netreba nastavovať

Pre odrastenejšie deti môžete použiť jednoveľkostné nosidlá, ktoré majú pevne dané rozmery. To znamená, že ak budete nosiť odrastenejšie batoľa, je potrebné kúpiť rozmernejšie nosidlo s označením Toddler.

  • obvykle sú pohodlnejšie na nosenie
  • nie je nutné ich zložito nastavovať
  • ak dieťa odrastie, je potrebné kúpiť väčší nosidlo

Rastúce nosidlo je vhodné pre bábätká i batoľatá

Pre bábätká približne od 2 - 4 mesiacov veku sa hodia rastúce nosidlá, ktorá možno postupne veľkostne upravovať podľa potreby. Sú vybavené posuvnými popruhmi, regulovať možno tiež chrbtovú časť. Rastúce nosidlá sú vhodné pre deti až do 30 kg, teda už nebudete musieť kupovať ďalšie jednoveľkostné nosidlo..

  • veľkosť sa dá jednoducho upraviť
  • netreba počas rastu dieťaťa zhotovovať viac nosidiel
  • môžu byť menej pohodlné na nosenie

Na čo si dať pozor pri výbere nosidla na bábätko?

Pri výbere nosidla na dieťa by ste sa mali starostlivo zamerať na vykonanie jednotlivých častí. Tie totiž veľkou mierou prispievajú k tomu, či je alebo nie je nosidlo pohodlné.  

  • Bedrový pás by mal byť dostatočne široký

Bedrový pás je z veľkej časti zaťažovaný hmotnosťou bábätka. Preto by mal byť dostatočne polstrovaný a široký, aby sa nezarezával do bokov. Užšie bedrové pásy môžu využiť štíhle mamičky, alebo tie, ktoré nosia drobné novonarodené bábätká.  

  • Skontrolujte tiež polstrovanie ramenných popruhov

Rovnako tak ramenné popruhy musia byť dostatočne polstrované, aby sa nezarezávali do ramien. Pozor dajte na príliš široké popruhy, predovšetkým pre drobné mamičky by mohli byť nepohodlné. Dôležitý je sťahovací pásik v úrovni lopatiek, ktorý napomáha správnemu usadeniu nosidiel.

Ako vybrať nosidlo

V ergonomických nosidlách nesmie byť chrbtová opierka pevná!

Chrbtová opierka nesmie byť vystužená, ale naopak poddajná a mäkká. To z toho dôvodu, aby mohlo dieťa zaujať ergonomický, podsadený posed so zaguľateným chrbtom, ktorý je najvhodnejší pre správny telesný vývoj bábätka.

Ako vybrať nosidlo

Čo by nemalo detskému nosidlu chýbať?

Súčasťou výbavy sú často praktické doplnky k nosidlám. Ak niektoré doplnky v základnej výbave chýbajú, alebo ste ich stratili, dajú sa k určitým modelom dokúpiť dodatočne.  

  • Chránič popruhov – zabráni znečisteniu popruhov, možno ho jednoducho sňať a vyprať.
  • Podbradníky – možné pripnúť na nosidlo a zabrániť tak znečisteniu odevu.  
  • Novorodenecká vložka – sa vkladá do nosidla v prípade, že chcete nosiť novorodenca.
  • Kapucňa – chráni deti pred nepriazňou počasia a podopiera hlavičku pri spánku.
  • Pláštenka – chráni bábätko pred dažďom.  
  • Kapsička alebo ľadvinka – po pripnutí na nosidlo slúži na uloženie osobných potrieb.

TIP: Chcete s deťmi jazdiť na bicykli už od útleho veku? Kúpte im pohodlné detské cyklosedačky, z ktorých budú môcť za jazdy v bezpečí sledovať okolitú krajinu.

Na náročnejšie túry si vezmite batohy na deti

Ak radi vyrážate do prírody na celodenné výlety, mohlo by byť nosidlo po niekoľkých hodinách nepohodlné. Pre tieto prípady sú tu detské nosidlá, ktorých konštrukcia vychádza z turistických batohov. Dôraz je kladený na správne vyváženie, vystuženie bedrových pásov aj ramenných popruhov a kvalitný chrbtový systém. Vďaka tomu bude aj dlhšie nosenie pohodlné pre rodičov i dieťa.

Ako vybrať nosidlo

Nosidlo Tula

Detské nosidlá od firmy Tula sú obľúbené pre svoj lákavý vzhľad, jednoduché nastavenie a prispôsobenie na každú postavu. Nosidlá sú vybavené odnímateľnou kapucňou a vreckom na bedrovom páse pre uloženie nevyhnutnosťou. Možno ich nosiť na bruchu aj na chrbte.

Nosidlo Manduca

Populárne ergonomická nosidlá Manduca si obľúbite pre kvalitu prevedenia, možnosť nastavenia bedrového popruhu až na 140 cm, nastaviteľné ramenné pásy a praktický doplnok Zipln, vďaka ktorému je možné výšku chrbtovej opierky regulovať podľa potreby. Tieto nosidlá sú vhodné pre deti až do 5 rokov veku.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere nosidla

Ako nastaviť nosidlo?

Popruhy na nosníku by ste mali mať nastavené tak, aby sa v prípade predklonu dieťa neuvoľnilo, ale zostalo stále pritisnuté k telu. Bedrový pás by ste mali mať pevne usadený v najužšom mieste trupu. Zadoček bábätka by ho mal presahovať približne z 2/3. Nožičky by mali byť v nosiči zasunuté až po kolená, potom už musia byť voľné. Chrbtová spona musí byť približne v strede lopatiek a dostatočne utiahnutá, aby zmiernila ťah nosidla.

Do akého veku možno dieťa v nosiči nosiť?

Tu záleží na type nosidla. Nosidlá pre novorodencov sú vhodné pre novorodené bábätka až do cca 1,5 roka. Potom je treba kúpiť nosidlá na batoľatá, ktoré majú max. hmotnosť 25 - 30 kg. Možnosťou sú tiež rastúce nosidlá, ktorá možno prispôsobiť veku dieťaťa. V týchto modeloch je možné nosiť deti až do veku cca 3 rokov.

Je ergonomické nosidlo vhodné pre novorodenca?

Áno, niektoré ergonomické nosidlá sú vhodné už pre novorodencov. Niektoré modely majú dokonca nastaviteľnú šírku sedadla, takže nie je nutné vkladať do nich špeciálnu novorodeneckú vložku.