10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať domáce kino

Túžite po kvalitnom prehrávaní filmov, záznamov koncertov, hudby alebo iných multimédií v najvyššej kvalite? Zaobstarajte si domáce kino, ktoré vykúzli vo vašej obývačke profesionálne ozvučenie aj filmový obraz. Čo všetko by malo byť súčasťou domáceho kina, aké parametre sú rozhodujúce a čomu výber podmieniť? S tým vám radi poradíme! Vy si tak môžete užívať kvalitné sluchové aj vizuálne počúvanie s rodinou alebo priateľmi v pohodlí vášho domova!

Ako vybrať domáce kino

Výber domáceho kina sa odvíja od vašich preferencií!

Pred kúpou domáceho kina by ste si mali najskôr ujasniť, aké sú vaše priority a podmienky na projekciu:

  1. Zvuk – budete skôr počúvať hudbu alebo sledovať filmy? Od toho sa odvíja typ aj počet reproduktorov a ich rozmiestnenie. Ak chcete simulovať zvukové efekty z kina, je potrebné zaobstarať také reproduktory, ktoré vytvárajú priestorový efekt.
  2. Obraz – využiť môžete klasický televízor, v poslednom čase však rastie popularita domácich projektorov, s ktorými docielite výrazne lepšie farby a veľkosť projekčnej plochy.
  3. Veľkosť miestnosti – reproduktory aj projektor je treba vyberať s ohľadom na projekčnú vzdialenosť, aby bol efekt z domáceho kina dokonalý.

Z čoho sa skladá domáce kino?

Domáce kino je komplexný systém audio a video prístrojov, ktoré sú dohromady schopné podať kvalitný výkon a zaistiť dokonalý posluchový aj vizuálny zážitok z projekcie. Domáce kino môžete zakúpiť ako hotovú zostavu, pokiaľ však máte dostatok skúseností, môžete si ho zostaviť aj sami priamo na mieru z jednotlivých komponentov.

Televízor vs. projektor

Pri projekcii filmov a ďalších video záznamov sa nezaobídete bez kvalitného televízora alebo projektora a projekčného plátna. Ktorému zariadeniu dať prednosť?

Hodí sa do väčšiny domácností, na výber máte z mnohých veľkostí podľa uhlopriečky, ktoré by ste mali prispôsobiť veľkosti miestnosti. Výhodou televízorov je jednoduchá inštalácia aj prevádzka, nevýhodou môže byť horšie vykreslenie farieb a menšia projekčná plocha.

Ak si doma chcete vytvoriť skutočne kvalitné domáce kino, dajte pred televízorom prednosť projektoru a projekčnému plátnu. Vďaka tomu docielite to, že sa pri sledovaní filmov budete cítiť ako v naozajstnom kine. Farby na plátne sú obvykle oveľa vernejšie, než na televízore, plátno môže navyše svojimi rozmermi niekoľkonásobne prekonať klasický televízor. Odporúčame vyberať špeciálne projektory pre domáce kiná.

Základ domáceho kina tvorí prehrávač!

Neoddeliteľnou súčasťou každého domáceho kina je prehrávač, ktorý spája všetky komponenty domáceho kina. Najčastejšie sa stretnete s týmito systémami:

Najlacnejšie, ale v dnešnej dobe už nie príliš populárne. Sú určené predovšetkým na prehrávanie DVD a CD, niektoré môžu byť vybavené USB vstupom.

Pozrú veľmi kvalitný výkon, čo sa týka filmovej projekcie, sú teda najvhodnejšie pre tých, ktorí chcú sledovať predovšetkým Blu-ray disky a vychutnať si dokonalý obraz. Vie často prehrávať aj v 4K kvalite.

Ide o prístroje, ktoré sú vhodné na prehrávanie filmov aj hudby z flash diskov, cez online pripojenie alebo z externých diskov. Obvykle nedisponujú možnosťou prehrávania Blu-ray diskov.

TIP! Systém môžete doplniť AV receivermi, ktoré sú schopné čítať široké spektrum zvukových formátov, vrátane priestorových zvukov a zároveň fungujú ako výkonné zosilňovače!

Počet kanálov v domácom kine

Počet kanálov domáceho kina značí počet zvukových zariadení, ktoré sa budú starať o čo najlepší zvukový zážitok. Jednotlivé typy sa značia dvoma číslicami a bodkou, z ktorých prvá číslica značí počet reproduktorov a druhá počet subwooferov.

Typ domáceho kina Zostava a využitie
2.1 2 čelné reproduktory a subwoofer, ideálny na počúvanie hudby alebo do malých miestností.
3.1 Trojkanálový soundbar a subwoofer, vhodný na sledovanie filmov i počúvanie hudby.
4.1 Dva predné a dva zadné reproduktory a subwoofer sú základom v prípade, že si chcete užívať priestorový zvuk.
5.1 Subwoofer v kombinácii s piatimi reproduktormi alebo soundbarom a 2 zadnými reproduktormi uspokojí aj náročnejších užívateľov. (Často nájdete pod označením Dolby Digital Sound.)
7.1 Subwoofer a 7 reproduktorov vytvoria nadštandardný zážitok.

*Pri výbere je potrebné zohľadniť nielen počet reproduktorov, ale aj kvalitu prevedenia domáceho kina.

Aké reproduktory k domácemu kinu vybrať?

Reproduktory tvoria zásadnú časť každého domáceho kina. Vyberať môžete z niekoľkých typov prevedení, z ktorých každý je vhodný na iné účely.

  • Malé reproduktory – sú kompaktných rozmerov, ľahko ich postavíte na policu, dajú sa ľahko prenášať.
  • Dlhé reproduktory – Sú pretiahnuté reproduktormi, ktoré sú náročnejšie na priestor, ale poskytujú kvalitnejší zážitok.
  • Stojanové reproduktory – malé reproduktory vyvýšené do priestoru pomocou stojana, vďaka tomu docielia lepšie šírenie zvuku.
  • Závesné reproduktory – môžete jednoducho zavesiť kamkoľvek na stenu.
  • SoundBary – pretiahnuté zariadenie s niekoľkými kanálmi vytvorí kvalitný zvuk aj v malej miestnosti, nedocielite s ním však (bez ďalších reproduktorov) priestorový efekt.

Pri výbere domáceho kina zohľadnite aj možnosti pripojenia!

Pri domácom kine by ste rozhodne mali zohľadniť aj množstvo vstupov a výstupov, ktoré vybrané zariadenie ponúka. Od toho sa totiž odvíjajú možnosti využitia a počet zariadení, ktoré je možné do budúcnosti pripojiť a domáce kino tak prípadne rozšíriť.

  • HDMI – slúži predovšetkým na prepojenie prehrávača s televízorom alebo projektorom.
  • USB – tento vstup využijete v prípade, že chcete prehrávať súbory z flash diskov alebo externých diskov.
  • LAN – vďaka tomuto vstupu je možné prepojiť domáce kino s internetom.
  • Audio vstupy – umožňujú vytvorenie priestorového zvuku.

Aké funkcie domáceho kina oceníte?

Podpora Dolby Atmos

Dokáže vytvoriť kvalitný priestorový zvuk ako v klasickom kine.

FM tuner

S jeho pomocou môžete ladiť rádiové stanice.

Wifi

V zariadení je možné využívať bezdrôtové internetové pripojenie.

Bluetooth

Bezdrôtovo pripojíte ďalšie zariadenia.

Podpora 4K a 3D Ready

Schopnosť prehrávať filmy vo vysokom rozlíšení 4K alebo 3D, nevyhnutné je však mať aj televízor alebo projektor s touto funkciou.

NFC

Slúži na párovanie s ďalším zariadením, ktoré podporuje technológiu NFC.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere domáceho kina

Ako zostaviť domáce kino?

Domáce kino môžete kúpiť ako už komplexnú zostavu, ktorá je ideálna pre menej náročných alebo technicky menej zdatných jedincov. Pokiaľ si však chcete zostaviť vlastné domáce kino, je potrebné vhodne spárovať jednotlivé komponenty.

Najskôr sa treba rozhodnúť, či dáte prednosť klasickému televízoru, alebo projektoru s plátnom. Potom je potrebné vybrať vhodný prehrávač a sadu reproduktorov, ktorá je schopná vytvoriť kvalitný priestorový zvuk.

Aký je optimálny výkon domáceho kina do domácnosti?

Pre domáce využitie je optimálny tzv. RMS výkon okolo 100 Wattov. Dajte pozor, aby ste tento výkon nezamenili s príkonom domáceho kina.

Ako správne rozmiestniť domáce kino?

Správne zapojenie a rozmiestnenie jednotlivých komponentov rozhodne nepodceňujte – len tak docielite maximálny výkon a kvalitu zvuku!

Základom je inštalácia televízora prípadne projektora a premietacieho plátna. Do jeho stredu (hore alebo dole) inštalujte stredový reproduktor. Vedľa plátna či televízora potom umiestnite po stranách predné reproduktory (pozor na označenie pravý/ľavý). Subwoofer spoločne s prehrávačom môže stáť pod projekčnou plochou. V prípade, že máte domáce kino 7.1, zadné reproduktory umiestnite ideálne za sedaciu súpravu.