10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať ďalekohľad

Pri výletoch do krajiny, pri pozorovaní zveri alebo vzdialených objektov sa hodí vreckový ďalekohľad. Moderné typy ponúkajú vynikajúci obraz, nízku hmotnosť a trebárs aj vodotesnosť. Alebo chcete radšej pozorovať hviezdy s teleskopom na statíve? Poradíme Vám, podľa čoho vybrať ďalekohľad pre váš účel.

Základné tipy pri výbere ďalekohľadu

  • Ďalekohľady pre dve oči sú vhodné pre bežné využitie. Monokuláry potom pre pozorovanie objektov vo veľkej vzdialenosti niekoľkosto metrov (šport, ornitológia, astronómia).
  • Zápis napr. 10 × 50 znamená, že ďalekohľad disponuje 10-násobným zväčšením a vstupnou šošovkou s priemerom 50 mm. Veľkosť objektívu hrá úlohu pri jasnosti obrazu.
  • Zorné pole označuje kužeľovitý výsek obrazu, ktorý ďalekohľadom uvidíte. Zužuje sa pri veľkom priblížení.
  • Pre bežné turistické použitie vyberajte ďalekohľady do parametra 10 × 50. Väčšie priblíženie by spôsobilo chvenie obrazu. S priemerom objektívu potom narastá hmotnosť a rozmery.

Viac informácií o typoch ďalekohľadov a ich parametroch nájdete ďalej v článku.

Typy ďalekohľadov

Základné rozdelenie delí ďalekohľady na monokulárne a binokulárne.

  • Do monokulárnych ďalekohľadov hľadíme len jedným okom. Používajú sa pri športe, na strelnici alebo v astronómii, kde je potreba vidieť veľmi vzdialené objekty. Dajú sa použiť aj pri fotografovaní.
  • Binokulárne ďalekohľady sú oveľa rozšírenejšie. Pozeráme sa cez ne oboma očami. Ponúkajú širší zorný uhol a obraz vyzerá reálnejšie.
Monokulár a binokulár
Monokulárny ďalekohľad pre veľké vzdialenosti
alebo praktický binokulár?

Na aké parametre sa zamerať pri výbere ďalekohľadu?

Pred nákupom ďalekohľadu by ste mali vedieť, čo jednotlivé pojmy v popise produktu znamenajú. Len tak si môžete byť istí, že vyberiete správny produkt.

Zväčšenie (priblíženie)

Zväčšenie, teda priblíženie objektu, sa v zápise parametrov ďalekohľadu objaví na prvom mieste (napr. 10 × 50 znamená 10-násobné zväčšenie). V 10 násobnom zväčšení vnímame objekt vzdialený 200 metrov, ako by bol vo vzdialenosti 20 metrov (200/10 = 20).

Ak chcete využívať ďalekohľad pri turistike alebo iných bežných činnostiach, skvele vám poslúžia ďalekohľady s 10-násobným, maximálne 12-násobným zväčšením. Pri veľkom priblížení sa totiž obraz produkovaný ručnými binokulármi začína chvieť, klesá svetelnosť a zmenšuje sa zorný uhol. Ak chcete sledovať vzdialenejšie ciele s výkonnejším ďalekohľadom, odporúčame obstaranie pevného statívu.

Priemer objektívu

Ak budete pozorovať objekty v šere, pri zlom počasí a za ďalších zhoršených optických podmienok, budete potrebovať ďalekohľad s veľmi dobrou svetelnosťou. Tú zabezpečuje priemer predných šošoviek objektívu. Čím je väčšia, tým viac svetla sa dovnútra dostane a vy obraz lepšie uvidíte.

V obvyklom technickom popise ďalekohľadov ho vyjadruje druhé číslo v tvare (napr. 10 × 50. Priemer objektívu je v tomto ďalekohľade 50 mm pri 10 násobnom zväčšení). Väčšie priemery ako 50 mm nie sú moc praktické na univerzálnejšie použitie – ďalekohľadu spolu s priemerom objektívu rastie aj hmotnosť a rozmery.

Sveteľnosť

Svetelnosť ďalekohľadu úzko súvisí s priemerom objektívu. Väčšie objektívy sústreďujú viac svetla a obraz je následne svetlejší a jasnejší. Dobrú svetelnosť oceníte okrem iného pri pozorovaní krajiny v noci, šere, v hmle či po napadnutí snehu.

Zorné pole

Zorným poľom sa označuje kužeľovitý priestor, ktorý uvidíte, keď sa pozriete do ďalekohľadu. Pri zväčšovaní obrazu sa však zorné pole zužuje - v 8-násobnom zväčšení môže mať ďalekohľad zorné pole 110 m na 1000metrovú vzdialenosť. Pri priblížení na 10-násobok sa potom zorné pole o 20 metrov zúži. Niekedy ho výrobcovia uvádzajú v stupňoch.

Konštrukcia binokulárnych ďalekohľadov

Binokulárne ďalekohľady nájdete v niekoľkých rôznych prevedeniach.

  • Na prismatické binokuláre narazíte najčastejšie. Vnútri schovávajú optický hranol k prevráteniu obrazu. Telo je robustné a obraz prenáša veľmi verne.
  • Porro konštrukcia sa vyznačuje dvoma trojbokými hranolmi, ktoré svetlo a obraz vnútri ďalekohľadu lámu. Tieto ďalekohľady bývajú ľahšie a mávajú väčší zorný uhol, musí ale mať kvalitnejšiu optiku k jasnému preneseniu obrazu.
  • Roof konštrukcia (lineárny) potom k prenosu vnemu používa strešné hranoly. Sú ľahké a veľmi skladné, kvôli kvalitnejšej optike však bývajú nákladnejšie.
Typy skiel

Do lacnejších ďalekohľadov sa používa borokremičité sklo (BK-7), ktoré celkom postačí pre rekreačné využitie. Profesionáli, ktorí chcú maximálnu svetelnú priepustnosť, používajú báryové korunové sklo (BaK-4), ktoré prepustí dostatok svetla aj pri zhoršených optických podmienkach.

Materiál

Telo ďalekohľadu môže byť vyrobené z rôznych materiálov - oceľ je veľmi pevná, avšak ťažká, naopak ľahký hliník viac pracuje v teplom prostredí. Ďalšími materiálmi býva plast s prímesou grafitu alebo keramiky.

TIP: Vo vlhkom prostredí vás môže trápiť zahmlievanie šošoviek. Tento problém vyriešia ďalekohľady plnené dusíkom - obraz zostane jasný a použitie bude pohodlnejšie.
Olympus 8 × 40
Pre vychádzky do prírody vám poslúži napríklad ľahký, a napriek tomu ostrý ďalekohľad Olympus 8 × 40

Ďalekohľady podľa využitia

Prvým kritériom výberu by malo byť požadované využitie ďalekohľadu. Budete ho využívať pri turistických prechádzkach, na mori, pri športe, alebo inde?

Turistické ďalekohľady

Pri kúpe turistického ďalekohľadu sa zaujímajte hlavne o jeho hmotnosť a rozmery. Pre vychádzky sa hodia vreckové produkty s váhou do 400 g a rozmery do 150 mm, najlepšie binokulárna typ v širokouhlom prevedení. Kompaktné rozmery sa však odrážajú na kvalite obrazu: odporúča sa 7-10násobné zväčšenie a priemer objektívu 35-50 mm (7 × 35 až 10 × 50). Ak teda od ďalekohľadu požadujete kvalitnejší výhľad, budete musieť vyberať medzi ťažšími kúskami. Výhodou na cesty je prípadná odolnosť proti poškodeniu pádom a vodeodolnosť.

Turistické ďalekohľady
Lovecké ďalekohľady

Pre poľovníkov a ďalších sa hodia lovecké ďalekohľady, ktoré ponúknu výbornú svetelnosť obrazu a prekreslené detaily. Ideálny lovecký ďalekohľad má 10 polôh priblíženia a priemer objektívu 50 mm alebo viac (od 7 × 42 až po 10 × 50). Pri pohybe v teréne sa opäť oplatí odolný binokulár s vodotesnou úpravou. Ďalekohľady do prírody sa najčastejšie predávajú v čiernej, zelenej alebo maskáčovej farbe.

Lovecké ďalekohľady
Námorné ďalekohľady (jachtárske)

Pre pohyb na mori alebo otvorenej vode určite vyberte vodotesný variant ďalekohľadu. Zhoršené svetelné podmienky potom vyžadujú aspoň 10-násobné zväčšenie a objektív s priemerom cca 60 mm. Niektoré moderné ďalekohľady na more majú na sebe tiež kompas alebo diaľkomer či špeciálny plávajúci pás, ktorý prístroj udrží na hladine. Výrazná farba vám v takejto situácii uľahčí hľadanie na hladine.

Námorné ďalekohľady
Ornitologické ďalekohľady

Výber ďalekohľadu pre pozorovanie vtákov bude do istej miery veľmi podobný ako pri kúpe poľovného ďalekohľadu. Ďalekohľad by mal disponovať veľkou svetelnosťou, širokouhlým prevedením a odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Pre milovníkov pozorovania vtáctva sa hodí ďalekohľady typov 7 × 42, 8 × 42, 10 × 42, 7 × 50, 9 × 63 aj 10 × 50 a výkonnejšie. Ak chcete ostro pozorovať vzdialenejšie operenca, možno bude lepším variantom investícia do monokulárneho ďalekohľadu so statívom.

Ornitologické ďalekohľady
Športové ďalekohľady

Pokiaľ chcete pozorovať športovcov v miestach vzdialených niekoľko stoviek metrov, vyplatí sa namiesto obyčajného turistického binokulára zaobstarať monokulárny ďalekohľad. Mávajú oveľa väčšie priblíženie, a tak vám sprostredkujú vzdialený obraz naozaj detailne. Nevýhodou je však nutnosť statívu a vyššia hmotnosť. Ak chcete ďalekohľad využívať aj inak, zamerajte sa na praktickejšie turistické binokuláre.

Športové ďalekohľady
Hvezdárske ďalekohľady

Pozorovanie nočnej oblohy vás ohromí pri použití výkonných monokulárnych ďalekohľadov so statívom. Vedia priblížiť objekty na neuveriteľne veľké vzdialenosti, bez statívu sa však nezaobídete. Astronomické ďalekohľady väčšinou ponúkajú 30-násobne až 225násobné priblíženie. Niekedy aj viac. Objektív máva priemer 70 mm. Pozor - hmotnosť a rozmery monokulárnych teleskopov nie sú vhodné na časté rozkladanie a prenášanie.

Hvezdárske ďalekohľady

Pozorovanie prírody i športových zápolení

Či už hľadáte ďalekohľad do prírody, hvezdársky ďalekohľad pre deti, alebo monokulárny typ pre pozorovanie objektov na stometrové vzdialenosti, nezabudnite vyberať hlavne podľa technických parametrov. Zaujímajte sa o priblíženie, veľkosť objektívu a zorného poľa aj pevnú konštrukciu.


Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Každý má nějaký stanovený cenový limit pro nákup fotoaparátů. Pokud si zvolíte v možnostech řazení fotoaparátů podle ceny... celý článok

Ako vybrať videokameru

Na začiatku výberu vhodného digitálneho fotoaparátu je potrebné zodpovedať si pár otázok, ktoré vám hneď zúžia a uľhčia výber... celý článok

Ako vybrať dron

Lietanie s dronom patrí k obľúbenej zábave, často je však tiež súčasťou práce profesionálov. Drony s kamerou môžu fotiť... celý článok